معرفی رشته‌های ورزشی

تکواندو

تکواندو و تاریخچه مختصر

در سال ۱۹۴۵ پس از پایان جنگ دوم جهانی مدارس رزمی به نام کوان در سئول تاسیس شدند. موسسان این مدارس اغلب سابقه فعالیت در هنرهای رزمی ژاپنی (کاراته)، چینی و کره‌ای (مانند تکیون، سوباک و گوانبیوپ) داشتند. در آن هنگام هنوز از کلمه تکواندو استفاده نمی‌شد.

هر کوان سبک خاص خود را انجام می‌داد. در دهه‌های ۴۰ و ۵۰ میلادی از این ورزش در ارتش کره جنوبی نیز استفاده می‌شد که محبوبیت آن را میان مدارس رزمی غیرنظامی نیز افزایش داد. سال ۱۹۵۲ رئیس جمهور وقت کره جنوبی دستور ادغام همه سبک‌های کوان را داد.

نام‌های مختلفی توسط بزرگان سبک ارائه و در نهایت نام تکواندو انتخاب شد. در سال ۱۹۵۹ انجمن تکواندوی کره جنوبی (KTA) با همکاری ۹ کوان اصلی، برای تسهیل امر ادغام هنرهای رزمی کره جنوبی تشکیل شد و سال ۱۹۶۶ فدراسیون بین‌المللی (ITF) توسط چونگ هوی‌هی ژنرال کره‌ای، تاسیس شد. در سال ۱۹۷۲ نیز کوکی‌وان (ستاد جهانی تکواندو) و در سال ۱۹۷۳ فدراسیون جهانی تکواندو با همکاری انجمن تکواندوی کره جنوبی تشکیل شدند.

هدف از تأسیس کوکی‌وان و فدراسیون جهانی (WT) توسعه تکواندو، به عنوان یک ورزش و مسابقه بود. مسابقات این ورزش در المپیک زیر نظر فدراسیون جهانی (WT) انجام می‌شود.

 

کمربندها

درجه ارشدیت در این ورزش بر اساس رنگ کمربندها تعیین می‌شود. کمربندها به دو دسته رنگی (گوپ) و مشکی (دان) تقسیم می‌شوند. تعداد کمربندهای رنگی بسته به سبک، متفاوت است. یکی از رده‌بندی‌ها به صورت زیر است:

سفید، زرد، بنفش، نارنجی، سبز، سبز-آبی، آبی، آبی-قهوه‌ای، قهوه‌ای، قهوه‌ای قرمز، قرمز، قرمز-مشکی، مشکی (دان ۱ تا ۱۰)

حضور در المپیک: از المپیک ۲۰۰۰ سیدنی

زمین مسابقه: مربع، هشت ضلعی

 

 

تجهیزات فردی

یونیفورم (دوبوک)، شلوار و کمربند، میت

مخصوص مسابقه: هوگو، کلاه، محافظ بازو و ساق، دستکش

 

فدراسیون جهانی تکواندو (WTF)

فدراسیون بین‌المللی تکواندو (ITF)

کوکی‌وان

 

 

فدراسیون تکواندو ایران

آدرس: تهران – خیابان شريعتی – خیابان شهید میرزاپور (خیابان سهیل سابق) كوچه شهید طاهری – روبروی مجتمع مسكونی سبحان – فدراسیون تكواندو جمهوری اسلامی ایران

تلفن: ۲۲۲۴۲۴۴۱

بازگشت به لیست