معرفی رشته‌های ورزشی

والیبال

والیبال نشسته

والیبال و تاریخچه مختصر

ویلیام جی.مورگان، مدیر ورزشی انجمن مسیحی مردان جوان (YMCA)، در سال ۱۸۹۵ در ایالت ماساچوست آمریکا و تنها ۴ سال پس از شکل‌گیری بسکتبال، بازی‌ای ابداع کرد و آن را مینتونت نامید (از روی نام بدمینتون). هم اکنون پس از گذشت بیش از یک قرن، این ورزش با نام والیبال شناخته می‌شود و قوانین آن دستخوش تغییراتی بسیاری شده است.

تجهیزات محیطی والیبال

۱-تور:

  • ارتفاع بالای تور ۲ متر و ۴۳ سانتی‌متر (مردان) – ۲ متر و ۲۴ سانتی‌متر (زنان)
  • عرض تور: ۹ و نیم تا ۱۰ متر

۲-توپ:

  • محیط: ۶۵ تا ۶۷ سانتی‌متر
  • وزن: ۲۶۰ تا ۲۸۰ گرم
  • فشار داخلی باد: ۲۹ تا ۳۱ صدم اتمسفر (سالنی)، ۱۷ تا ۲۱ صدم اتمسفر (ساحلی)

 

 

تجهیزات فردی

الزامی: پیراهن، شورت ورزشی، جوراب، کتانی مخصوص والیبال

اختیاری: زانوبند، ساعدبند، عینک آفتابی پلی کربنات (ساحلی)، کلاه آفتابگیر (ساحلی)

میزان محبوبیت

در سال ۱۹۴۷ با تشکیل فدراسیون جهانی والیبال (FIVB)، این بازی رسماً به عنوان یک رشته ورزشی شناخته شد. طبق گزارش‌های مؤسسات آماری، بیش از ۸۰۰ میلیون نفر در سراسر جهان حداقل هفته‌ای یک بار والیبال بازی می‌کنند.

 

مشخصات

نوع: تیمی

تعداد اعضای هر تیم: ۶ نفر (سالنی)، ۲ نفر (ساحلی)

میزان تماس فیزیکی: ندارد

انواع فضا: سالن، ساحلی، چمنی

ابعاد زمین: ۹×۱۸ متر (سالنی)، ۸×۱۶ متر (ساحلی)

 

 

ورزش والیبال

والیبال

 

قوانین والیبال

توپ باید با زمین حریف تماس پیدا کند. هر تیم پس از کسب امتیاز صاحب سرویس می‌شود. پس از کسب هر سرویس، جای بازیکنان در مناطق زمین به صورت چرخشی تغییر می‌کند. اگر بازیکنی دو بار پشت سر هم توپ را لمس یا آن را حمل کند، خطا محسوب می‌شود. هر خطا یک امتیاز به سود تیم حریف دارد. مسابقه ۳ تا ۵ ست به طور می‌انجامد. هر تیمی که زودتر در سه ست پیروز شود برنده بازی خواهد بود. تیمی که زودتر به امتیاز ۲۵ برسد (امتیاز ۱۵ در ست پنجم) در صورت وجود حداقل ۲ امتیاز اختلاف، پیروز ست خواهد شد.

 

تورنمنت‌های مهم

والیبال قهرمانی جهان: این مسابقات هر چهار سال یکبار برای زنان و مردان انجام می‌شود و میزبان آن هر دوره تغییر می‌کند. در این مسابقات ۲۴ تیم حضور دارند که پس از صعود از رقابت‌های انتخاب به تورنمنت نهایی رسیده‌اند.

 

المپیک: والیبال در المپیک ۱۹۶۴ توکیو به طور رسمی وارد المپیک شد. هر دوره با حضور ۱۲ تیم برگزار می‌شود. تیم میزبان به همراه ۵ تیم از طریق مسابقات قاره‌ای انتخابی المپیک، ۲ تیم از طریق جام جهانی و ۴ تیم دیگر از طریق تورنمنت‌های جهانی دیگر وارد برای مسابقات برگزیده می‌شوند.

 

جام جهانی: جام جهانی والیبال هر چهار سال یکبار در سال پیش از المپیک، به عنوان مسابقات انتخابی آن برگزار می‌شود و میزبان آن همیشه کشور ژاپن است. از میان ۱۲ تیم شرکت کننده، ۲ تیم نخست به المپیک راه می‌یابند.

 

لیگ جهانی مردان (با نام جایزه بزرگ گرندپری برای زنان): این لیگ دو مرحله داشت. مرحله اول میزبان ثابت نداشت و هر تیم باید چهار بار با همه تیم‌های دسته خود بازی می‌کرد: دو بار به عنوان مهمان و دو بار به عنوان میزبان. از هرگروه چند تیم به مرحله نهایی صعود می‌کردند که تعداد تیم‌های صعودکننده به تعداد تیم‌های شرکت کننده بستگی داشت. این مسابقات در سال ۲۰۱۷ به لیگ ملت‌های والیبال تبدیل شد.

 

لیگ ملت‌های والیبال: این لیگ از سال ۲۰۱۷ با حضور ۱۶ تیم از  قاره دنیا برگزار می‌شود. هر تیم با همه تیم‌های دیگر یک بازی انجام می‌دهد و ۵ تیم اول به مرحله راه نهایی پیدا می‌کنند.

 

جام بزرگ والیبال قهرمانان جهان: با حضور ۶ تیم در ژاپن برگزار می‌شود. علاوه بر ژاپن، قهرمان‌های چهار قاره و یک تیم طبق نظر فدراسیون جهانی انتخاب می‌شوند. این جام کم اعتبارترین تورنمنت فدراسیون جهانی والیبال است. مرحله نهایی با حضور تیم میزبان و تیم‌های برتر برگزار می‌شود.

 

فدراسیون والیبال ایران:

شماره تلفن: ۴۴۷۳۹۱۲۵

آدرس: تهران – ضلع غربی مجموعه ورزشی آزادی – بعد از درب اصلی – درب پنج سالن – فدراسیون والیبال

توپ والیبال

بازگشت به لیست