معرفی رشته‌های ورزشی

تنیس

تنیس

تنیس و معرفی و تاریخچه مختصر

قدمت تنیس به قرن دوازدهم میلادی و شمال فرانسه باز می‌گردد. در آن زمان این ورزش به شکل دیگری انجام می‌شده است و بازیکنان سعی می‌کرده‌اند با کف دست به توپ ضربه بزنند. از قرن شانزدهم میلادی راکت وارد این ورزش شد و نام آن به Tenez تغییر یافت و در انگلستان و فرانسه محبوبیت یافت. در ابتدای قرن نوزدهم با فراگیر شدن استفاده از ماشین چمن‌زنی در بریتانیا راه برای بازی‌های جدید چمنی مانند فوتبال و تنیس چمنی باز شد.

انجمن ملی تنیس چمنی ایالات متحده (نام فعلی: انجمن تنیس ایالات متحده) در سال ۱۸۸۱ برای استاندارد کردن قوانین و سازماندهی مسابقات تاسیس شد که قدیمی‌ترین سازمان ملی تنیس در دنیاست. در سال ۱۹۱۳ نیز فدراسیون بین‌المللی تنیس چمنی (ILTF) با نام فعلی فدراسیون بین‌المللی تنیس (ITF) تأسیس شد. مسابقات گرند اسلم، تنیس المپیک، جام دیویس، جام فد و هاپمن‌کاپ تحت نظر ITF برگزار می‌شوند.

حضور در المپیک: در دو مقطع ۱۸۹۶ تا ۱۹۲۴ و ۱۹۸۸ تا کنون

زمین تنیس

 • جنس: اکریلیک (سخت)، چمن، رُس و…
 • ابعاد؛ ۲۳٫۷۷ متر طول، ۸٫۲ (تک به تک) یا ۱۱ متر عرض (دو به دو)
 • ارتفاع مرکز تور: ۰٫۹۱ متر

تجهیزات فردی تنیس

توپ:

 • قطر: ۶٫۵۴ تا ۶٫۸۶ سانتی‌متر
 • وزن: ۵۶ تا ۵۹٫۴ گرم
 • رنگ: زرد (بیشتر موارد)، سفید

راکت:

 • جنس بدنه: کامپوزیت گرافیت (مدرن‌تر با کاربری حرفه‌ای)، چوب، فولاد، فایبرگلاس، آلومینیوم
 • طول: ۶۹ تا ۷۳٫۶۶ سانتی‌متر (حداکثر مجاز) برای بزرگسالان
 • وزن بهینه: ۲۸۰ تا ۳۱۰ گرم
 • مساحت استاندارد سر راکت: ۵۴۸ تا ۶۳۲ سانتی‌متر مربع
 • جنس سیم: کِولار، نایلون، پلی‌استر، فلز و…

مچ‌بند، کفش، کلاه، هدبند، جوراب، ساک.

 

 

تنیس

ورزش تنیس

تورنمنت‌های معتبر

 

گرنداسلم:

معتبرترین مسابقات بین‌المللی تنیس زنان و مردان است که به صورت سالانه و به ترتیب زمانی خاصی در قالب اوپن استرالیا، اوپن فرانسه، ویمبلدون و اوپن آمریکا برگزار می‌شود. این تورنمنت اهمیت تاریخی بیشتر و جوایز هنگفت‌تری دارد و امتیازات کسب شده توسط قهرمان آن در رتبه‌بندی جهانی دو برابر مسابقات معتبر دیگر است. در گرنداسلم مردان هر مسابقه حداکثر ۵ و برای بانوان حداکثر ۳ ستی است. اوپن استرالیا و اوپن آمریکا روی زمین سخت، اوپن پاریس روی زمین رُسی و ویمبلدون روی چمن برگزار می‌شوند.

مسترز ۱۰۰۰ امتیازی (مردان):

این تورنمنت پس از گرند اسلم معتبرترین تورنمنت مردان است و به صورت سالانه برگزار می‌شود. مسترز ۱۰۰۰ امتیازی از ۹ تورنمنت تشکیل می‌شود که قهرمانی در هر کدام از آن‌ها با ۱۰۰۰ امتیاز در رنکینگ جهانی همراه است. مسترز هامبورگ ۵۰۰ امتیاز دارد. هر کدام از ۹ تورنمنت در یک نقطه از جهان، در ماه خاصی از سال و روی زمین مشخص برگزار می شوند.

مسابقات ۵۰۰ و ۲۵۰ امتیازی (مردان) تور ATP:

این مسابقات تورنمنت‌های درجه سه و چهار بین‌المللی مردان محسوب می‌شوند. مسابقات ۵۰۰ امتیازی از ۱۱ تورنمنت و تور ۲۵۰ امتیازی از ۴۰ تورنمنت تشکیل شده‌اند. هر کدام از این تورنمنت‌ها در نقاط مختلف جهان برگزار می‌شوند و جوایز متفاوتی دارند.

رویدادهای پریمیر (زنان):

معتبرترین مسابقات زنان پس از گرند اسلم هستند و سه سری مسابقات پریمیر مندتوری، پریمیر5 و پریمیر را در بر می‌گیرند. در هر سری تورنمنت، امتیازات قهرمان، جایزه نقدی و میزبان مسابقات تفاوت دارند. پریمیر مندتوری از چهار تورنمنت (۱۰۰۰ امتیازی)، پریمیر5 از پنج تورنمنت (۹۰۰ امتیازی) و پریمیر از دوازده تورنمنت (۴۷۰ امتیازی) تشکیل شده‌اند.

 

فدراسیون بین‌المللی تنیس (ITF)

 

فدراسیون تنیس ایران

آدرس: تهران – خیابان ولیعصر – بزرگراه نیایش – مجموعه ورزشی انقلاب – جنب سالن چند منظوره

تلفن: ۲۶۲۱۶۲۴۷

 

راکت تنیس

بازگشت به لیست

1 دیدگاه در “تنیس

نظرات بسته شده است.