معرفی رشته‌های ورزشی

بدمینتون

بدمینتون

بدمینتون و معرفی و تاریخچه مختصر

بازی کردن با توپ‌های شبیه توپ بدمینتون برای قرن‌ها در اروپا و آسیا رایج بوده است. اما بازی مدرن بدمینتون در اواسط قرن نوزدهم در بریتانیا ابداع شده است. بازیکنان می‌بایست توپ بدمینتون را از روی یک طناب که با ارتفاع حدود یک و نیم متر از زمین فاصله داشت رد می‌کردند. این بازی در دهه ۱۸۷۰ میان افسران انگلیسی مقیم هند بسیار پرطرفدار بود.

در سال ۱۸۸۷ و دوباره در ۱۸۹۰ در قوانین بازنگری شد. انجمن بدمینتون انگلستان (BAE) این قوانین را در سال ۱۸۹۳ منتشر و اولین مسابقات رسمی را به صورت دوبل (دو به دو) در سال ۱۸۹۹ برگزار کرد. مسابقات تک به تک در سال ۱۹۰۰ به تورنمنت افزوده شدند. در سال ۱۹۳۴ فدراسیون جهانی بدمینتون (BWF) تأسیس شد.

قوانین

هر طرف مسابقه که دو گیم از سه گیم را ببرد پیروز مسابقه خواهد بود. هر گیم با رسیدن به امتیاز ۲۱ پایان می‌یابد. اگر بازی در امتیاز ۲۰ مساوی شود، هر نفر که زودتر دو امتیاز پیش بیفتد پیروز است در غیر این صورت رسیدن به امتیاز ۳۰ برنده را مشخص خواهد کرد.

تجهیزات فردی

 

راکت

شکل و ابعاد راکت می‌تواند بسته به سلیقه بازیکن تفاوت داشته باشد.

  • وزن: ۷۰ تا ۹۵ گرم (بدون سیم و نوار گریپ)
  • جنس: فیبر کربن (نسبت قدرت به وزن بالا)، فولاد، آلومینیوم

قوانین بدمینتون

بدمینتون

سیم

ضخامت سیم بدمینتون ۰٫۶۲ تا ۰٫۷۳ میلی‌متر است. سیم‌های ضخیم دوام بیشتری دارند اما بسیاری از بازیکنان با سیم‌های نازک‌تر راحت‌تر هستند. تنش وارده به سیم‌ها معمولاً بین ۸۰ تا ۱۶۰ نیوتن است. بازیکنان آماتور از سیم‌هایی شل‌تر (۸۰ تا ۱۱۰) از بازیکنان حرفه‌ای (۱۱۰ تا ۱۶۰ نیوتن) استفاده می‌کنند.

توپ

توپ این ورزش به شکل مخروطی با قاعده باز است و از شانزده تکه پر که با هم هم‌پوشانی دارند و به یک پایه دوار از جنس چوب پنبه متصل هستند ساخته است. چوب پنبه با لایه نازکی از چرم یا مواد مصنوعی پوشانده شده است. پرهای به کار رفته روی توپ‌های مصنوعی آسان‌تر می‌شکنند و معمولاً توسط بازیکنان آماتور و برای کاهش هزینه‌ها استفاده می‌شوند.

کفش 

این کفش‌ها سبک وزن هستند و کف آن‌ها از جنس لاستیک است. کفش مخصوص بدمینتون باید از جنسی باشد که هم سرعت و هم اصطکاک مناسب برای تغییر جهت‌های ناگهانی را فراهم کند. این کفش‌ها نسبت به کفش‌های مخصوص دویدن تکیه‌گاه عرضی کمتری دارند.

 

 

فدراسیون بدمینتون ایران

آدرس:تهران، بلوار کشاورز، خیابان حجاب، فدراسیون بدمینتون ایران

تلفن: ۸۸۹۸۴۴۴۰

بازگشت به لیست