اخبار

پاتولوژیست‌های کشور دچار کمبود تجهیزات و امکانات هستند 

پاتولوژیست‌های کشور دچار کمبود تجهیزات و امکانات هستند

مسئول فلوشیپ درماتوپاتولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: امروزه حوزه پاتولوژی در وضعیتی خوب قرار دارد، اما کمبود تجهیزات برای متخصصان مشکل‌ساز شده است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، زهرا صفایی نراقی، استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران و مسئول فلوشیپ درماتوپاتولوژی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: علم پزشکی ایران تقریبا همگام با سایر کشورهای پیشرفته در حوزه پاتولوژی از رشد چشمگیری برخوردار است و پاتولوژیست به عنوان یک مشاور و راهنما در بیشتر بیماری‌های مختلف برای کمک به جراح اقدامات مؤثری انجام می‌دهد.

او افزود: در شرایط فعلی بسیاری از دانشجویان نخبه رشته پاتولوژی در این حوزه فعالیت می‌کنند و تنها رشته‌ای از گروه پزشکی است که بدون تائید این متخصصان کار معنایی ندارد.

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران تأکید کرد: پیشرفت علم پزشکی در بیشتر موارد منوط به رشد و ارتقای رشته پاتولوژی است و خوشبختانه پاتولوژیست‌های ایران همگام با پزشکان خارجی در کشورهای پیشرفته از علم و اطلاعات و مهارت‌های خوبی برخوردار هستند.

صفایی نراقی ادامه داد: کمبود وسایل و تجهیزات پزشکی همچنین مواد مصرفی تنها مشکل پاتولوژیست‌ها در کشورمان است زیرا  اینگونه تجهیزات به‌آسانی در دسترس متخصصان پاتولوژی قرار نمی‌گیرد.

این مسئول فلاشیپ درماتوپاتولوژی اظهار کرد: ایران از نظر تکنولوژی کمی عقب‌تر از کشورهای پیشرفته است ولی خوشبختانه متخصصان پاتولوژیست‌های ایرانی با حداقل تجهیزات رقابت تنگاتنگی با کشورهای پیشرفته دارند.

او گفت: یکی از راه‌های پیشرفت رشته پاتولوژی ارتباط با متخصصان خارجی و به اشتراک‌گذاشتن تجربیات است. امیدوارم اینگونه کارها در کشور افزایش پیدا کند.

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران یادآوری کرد: برای آموزش بیشتر دانشجویان رشته پاتولوژی از استادان خوب داخلی و بین‌المللی استفاده می‌شود تا تجربه این افراد در جهت ارتقای کیفیت کار پاتولوژی افزایش پیدا کند.

بازگشت به لیست