معرفی تجهیزات

لباس های دوچرخه سواری کدامند؟

دوچرخه سواری هم مانند همه فعالیت های ورزشی برای اینکه تبدیل به یک فعالیت ورزشی دلچسب شود و آسیب های احتمالی آن به حداقل برسد ، بهتر است که از لباس مخصوص آن استفاده شود.

از آنجا که دوچرخه‌سواری از یک سواری معمولی و گشت در شهر تا شرکت در مسابقات حرفه‌ای را شامل می‌شود؛ طبف وسیعی از لباس‌های تخصصی را در بر می‌گیرد.

در اینجا می خواهیم ، انواع لباس های ورزشی دوچرخه سواری را به شما معرفی کنیم تا ورزشکارانی که قصد انجام این ورزش لذتبخش را دارند ، بدانند که در هر سطحی از این ورزش هستند واقعا به چه ملزوماتی نیاز دارند.

لباس دوچرخه سواری

در ابتدا لازم است که بدانید ، شما می‌توانید بدون هیچ لباس دوچرخه سواری خاصی یک سواری با دوچرخه را انجام دهید. برای مثال شما می‌توانید به راحتی بدون شورت دوبندی دوچرخه‌سواری، کفش‌های مخصوص، لباس تنگ و اندامی دوچرخه‌سواری و یا دستکش بدون انگشت نیز یک دوچرخه‌سواری لذت‌بخش را تجربه کنید.

در واقع اگر واقعا در هنگام دوچرخه‌سواری احتیاط را رعایت کنید و عجله نداشته باشید و همچنین سفر کوتاهی داشته باشید شما به لباس تخصصی نیاز نخواهید داشت! پس چرا دوچرخه‌سواران به استفاده از انواع مختلفی از لباس دوچرخه سواری تمایل دارند؟ در دو کلمه می‌توان به این سوال پاسخ داد: راحتی و احتیاط!

لباسِ و استایل معمولی و خیابانی شما زمانی خوب است که آب و هوا خوب باشد؛ قصد پیمودن مسافت طولانی نداشته باشید و خیلی سریع دوچرخه سواری نکنید. اما برای سواری‌های طولانی‌تر در آب‌وهوایی با بادهای شدید و سرد قطعا با لباس دوچرخه سواری راحت‌تر خواهید بود. اگر این چنین نبود هیچگاه دوچرخه‌سواران حرفه‌ای از آن استفاده نمی‌کردند.

البته شما با پوشیدن لباس‌های مخصوص دوچرخه‌سواری نباید انتظار داشته باشید مانند قهرمانان دوچرخه سواری برنده شوید، اما می‌توانید مثل آنها به صورت حرفه‌ای دوچرخه‌سواری کنید و چه بسا با تمرین بسیار توانستید قهرمان نیز شوید.

 

چرا لباس دوچرخه سواری برای این فعالیت بهتر است؟

لباس مخصوص دوچرخه‌سواری با این ورزش بسیار سازگار است. لباس دوچرخه‌سواری با استایلِ سواری و خم شدن بر روی فرمان بسیار سازگار است. این به آن معنی است که پیراهن و کت بلندتر، پایین کمر را می‌پوشاند و ممکن است آزادی شما را محدود کند. آستین‌های لباس دوچرخه سواری به طور کامل آزادی عمل را در اختیارتان قرار می‌دهد. به دلیل این که لباس‌های دوچرخه‌سواری اغلب فیت و تنگ هستند، در هنگام دوچرخه‌سواری درون آن به شدت احساس راحتی می‌کنید. چرا که در هنگام پوشیدن آن‌ها به راحتی شکل بدن را به خود گرفته و شما مزاحمت لباس را حین سواری حس نخواهید کرد.

حین حرکت

لباس دوچرخه‌سواری در زمان حرکت، همواره با شما حرکت می‌کند و آن را جزئی از بدن‌تان احساس خواهید کرد. این ویژگی به ویژه در قسمت پا بسیار اهمیت دارد. چرا که پاها بیشترین حرکت را در هنگام دوچرخه‌سواری خواهند داشت. به همین دلیل است شورت‌های دوچرخه‌سواری از پارچه لاکرا ساخته می‌شوند تا کشش لازم را فراهم کنند.

یکی دیگر از ویژگی‌های دیگری که لباس دوچرخه‌سواری را برای این رشته مناسب کرده است، ویژگی ضد تعریق بودن آن‌ها می‌باشد. اگر با یک لباس معمولی تا بالای یک تپه کوچک دوچرخه‌سواری کنید متوجه خواهید شد که چرا لباس‌های دوچرخه‌سواری از پنبه ساخته نشده‌اند. هنگامی که شما عرق می‌کنید، عرق جذب لباس می‌شود و پس از اینکه خشک شد نم خواهند شد و لباس به شدت سرد خواهد شد. لباس‌های دوچرخه‌سواری معمولا از پارچه‌هایی دوخته می‌شوند که عرق با استفاده از گرمای بدن شما تبخیر می‌شود و اثری از خیسی آن باقی نخواهد ماند.

لباس‌های دوچرخه‌سواری و به طور کلی ست کامل لباس دوچرخه سواری شامل دستکش‌هایی است که یک تکه پارچه پشمی در پشت خود دارند که در زمان عرق صورت یا آب ریزش بینی حین سواری، رطوبت آن‌ها را با دست پاک کنید.

شورت‌های دوچرخه‌سواری در قسمت فاق دارای پد و فوم ضخیم هستند که می‌تواند ضربات حین دوچرخه‌سواری را بگیرد.

شاید از مهم‌ترین ویژگی شورت‌های دوچرخه‌سواری پد و لایه‌ای از پارچه نرم است که بر روی پوست شما قرار می‌گیرد. این ویژگی باعث می‌شود که در گرما و تا مسافت‌های طولانی بدون نگرانی از عرق سوز شدن دوچرخه سواری کنید.

لباس‌های مناسب دوچرخه‌سواری می‌تواند با اطمینان از اینکه انرژی را هنگام سواری هدر نمی‌دهید، بهروه‌وری و سرعت شما را افزایش دهند. مهم‌ترین تفاوت لباس دوچرخه‌سواری این است که بسیار آیرودینامیک‌تر از لوازم معمولی است و به سادگی با مقاومت هوا سازگار و هماهنگ می شود.

انواع لباس  دوچرخه سواری

حالا که با ویژگی‌های لباس‌های مناسب دوچرخه‌سواری آشنا شدید ، بهتر است انواع آن‌ها را نیز بشناسید. لباس‌های دوچرخه‌سواری در ساده‌ترین حالت شاملِ شورت دو بندی یا شلوار تنگ، چین دوچرخه (پیراهن)، دستکش، ژاکت، جوراب و کفش دوچرخه سواری هستند. در ادامه به بررسی موارد ذکر شده می‌پردازیم.

شورت / شلوارک

لباس قطعی در ستِ حرفه‌ای دوچرخه سواری، شلوارک یا شورت دوچرخه‌سواری ساخته شده از پارچه لاکرا با یک پد و لایه در داخل آن، است. معمولا این شورت‌ها در دو نوع هستند. در یکی از آن‌ها بند کار گذاشته شده است و در نوع دیگر به جای بند از دوبندی استفاده شده است. شورت‌های دارای دوبندی معمولا راحت‌تر از نوع دیگر هستند. البته نوع دیگری از پوشش در قسمت پایین تنه وجود دارد که در ایران بانوان از نیز آن

می‌توانند استفاده کنند. شلوارهای تنگ دوچرخه سواری گزینه‌ی دیگری برای دوچرخه‌سواران است.

پیراهن

پیراهن دوچرخه‌سواری معمولا به شکل یک تی‌شرت با ترکیبی از مواد مصنوعی و پشم مرینوس ساخته می‌شود. یک پیراهن مطلوب دوچرخه‌سواری برای محافظت از شما در برابر خورشید است و معمولا یقه بلندی دارد. رایج‌ترین لباس‌ها دارای آستین کوتاه یا بلند هستند. اگرچه لباس‌های بدون آستین نیز برای آب و هوای بسیار گرم موجود است. پارچه‌های پیراهن در برابر آب و هوا مقاوم هستند.

 

دستکش

دستکش یکی دیگر از آیتم‌های لباس دوچرخه سواری است. دستکش‌هایی به سبک سنتی هستند که بافتی نرم و چرمی دارند ، این دستکش‌ها فرد را در مقابل سرما و ضربه در هنگام افتادن محافظت می‌کند. نوع دیگری از دستکش‌ها وجود دارند که به دستکش‌های بدون انگشت معروف هستند.

جوراب

جوراب‌های مخصوص دوچرخه‌سواری از پارچه‌های نازک و ضد تعریق ساخته می‌شود که در قسمت کف آن‌ها یک لایه اضافی تعبیه می‌شود. جوراب‌های پشمی مرینوس با همین ویژگی در فصل‌های سرد جای جوراب‌های نازک را می‌گیرد.

 

کفش دوچرخه‌سواری

یکی دیگر از تجهیزات مهم کفش و پنجه مخصوص دوچرخه سواری است که شما را در بهتر رکاب زدن و کمتر تلف شدن انرژی کمک می‌کند. کفش های مخصوص در زیر کفی جای مخصوص برای بستن پل پنجه دارند که بعد از نصب کردن آن پای شما در پنجه فیکس شده و به راحتی و با قدرت بیشتر می توانید رکاب بزنید.

آرنج بند و زانو بند

آرنج بند و زانوبند دو وسیله محافظتی در دوچرخه سواری هستند که از مفاصلی که در هنگام فشار و زمین خوردگی قرارمی گیرند محافظت می کنند. این دو وسیله در طرح و رنگ و جنس های متفاوتی در بازار موجود است که مناسب ترین آنها نوع ژله ای آن است که در قسمت ها ی برخورد با مفصل می تواند نقش موثری داشته باشد.

 

شرکت آسیم به عنوان واردکننده و فروشنده تخصصی تحهیزات دوچرخه سواری فعالیت دارد. جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان فروش ما تماس برقرار کنید.

بازگشت به لیست