تجهیزات پزشکی ورزشی چیست؟

این تجهیزات به دو دسته درمانی و کمکی تقسیم می شوند و نقش اساسی در بهبود و توان بخشی دارند. تجهیزات درمانی هدف این تجهیزات بهبود و توان بخشی افراد است:

  • دستگاه های الکترونیکی
  • تجهیزات مکانیکی

دستگاه های الکترونیکی این دستگاه ها بیشتر مورد توجه بخش پزشکی و درمانی( فیزیوتراپی) قرار گرفته است. این نوع دستگاه ها (compex) مشابه وسایل قدیمی مورد استفاده در بخش پزشکی هستند. با فرستادن پالس های الکترونیکی و یا صوتی به عضلات و رباط ها باعث تحریک سلول ها ( ایجاد انقباض های کوچک در بخش آسیب دیده) و یا افزایش جریان خون و گرما درون بافتی (جریان خون بیشتر باعث تخیله مواد درد زا از درون سلول ها و میزان درد را برای افراد قابل تحمل تر می کند) و در نهایت ترمیم بافت ها می شود . همچنین این انقباض ها و تحریک سیستم عصبی در مواردی که فرد دچار آسیب های عصبی است، باعث تقویت سیستم عصبی و بهبود نرون ها می شود. این نوع دستگاه ها مورد توجه ورزشکاران نیز قرار گرفته و از حالت کلینیکی خارج شده است. ورزشکاران با استفاده از دستگاه ها در حین و بعد از تمرین میزان دفع اسید لاکتیک و مدت زمان تمرین خود را افزایش می دهند.

دستگاه های مکانیکی ( پزشکی ورزشی) این نوع تجهیزات، دستگاه های مکانیکی کمکی و درمانی هستند ، که برای بازیابی توان حرکتی برای افراد دارای آسیب های فیزیکی( قطع نخاع، پارگی تاندون و …) کهولت سن و یا  بیماری های خاص (پارکینسون یا معلولیت و…)  مورد استفاده قرار می گیرند. در حرکت درمانی با توجه به ناتوانی افراد، روش های مختلف درمانی استفاده می شود. تمرینات بر اساس توان ، سن و مدت زمانی که عضله و یا رباط مورد نظر، بی حرکت بود یا دچار تحلیل شده است، برای فرد تعریف می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.