مقالات

آشنایی با انواع سفر

انواع سفر طبیعت گردی

آشنایی با انواع سفر

بیشتر مردم مسافرت را دوست اما نمی‌دانند چگونه باید سفر کنند و آشنایی با انواع سفر ندارند و چه نوع سفری به سبک زندگی و شخصیت‌شان می‌خورد چون مسافرت انواع مختلفی دارد که هر کدام برای افراد خاصی با دغدغه‌ها و شرایط خاص مناسب است.

سفر رفتن هم مانند دیگر مسائل یک مساله سلیقه ای است. به طور مثال اغلب افراد درونگرا به سفرهای تکی علاقه مندند و یا میخواهند با نزدیکان خود ودوستان صمیمی شان به سفر بروند. ولی ادم های برونگرا معمولا تورمسافرتی شلوغ را ترجیح می دهند و دنبال هیجان هستند.

بعضی از سفرها با اهداف کاری و تجاری انجام می شوند و در واقع بخشی از وظایف شغلی ما هستند اما بیشتر سفرها با هدف تفریح وسرگرمی انجام می گردد.

برای آشنایی با انواع سفر باید بدانیم که میتوان به طور کلی سفر را از جنبه های گوناگون تقسیم بندی کرد:

  • مثلا باتوجه به هزینه سفر، می توان آن را در دسته های سفر لوکس، سفر ارزان قرار داد.
  • از نظر اهداف سفر، می توان دسته بندی هایی مانند سفر ورزشی، سفر ماجراجویانه و سفر زیارتی، سفر خانوادگی، مجردی یا برای ماه عسل در نظر گرفت.
  • نوع همسفرانی که داریم نیز معیار دیگری برای دسته بندی میباشد.
  • گاهی این تقسیم بندی به وسیله سفر هم بستگی دارد. مثلا سفر جاده ای با اتومبیل شخصی، سفر هوایی، سفر دریایی و…
  • البته هر سفر ممکن است در چند دسته بندی جای بگیرد.

انواع سفر

سفر آخر هفته وکنسی

بسیاری از افراد وقت کافی برای سفر کردن ندارند، چون نمی‌توانند از وقت کار و شغل خود مرخصی بگیرند و هر وقت که دوست دارند به سفر بروند.

افراد شاغل و دانشجو معمولا باید برنامه خود را به گونه‌ای تنظیم کنند که در تعطیلات آخر هفته و یا تعطیلات رسمی سفر کنند، سفرهای کوتاه اطراف شهر، سفر با هواپیما و سفر با خودرو و یا حتی شب مانی و کمپینگ یکروزه در اکولوژ و خانه های بوم گردی بهترین گزینه برای برنامه سفر این افراد است.

بک پک

سفر بک پک برای کسانی که اهل ماجراجویی و تجربه‌های جدید یا اصطلاحا بک پکر ها مناسب است.

این شیوه از سفر نیاز به برنامه‌ریزی خیلی دقیق و منظم ندارد و باید در آن خودتان را به دست اتفاقات سفر بسپرید و لذت ببرید. مخصوص افرادی است که می‌توانند شرایط سخت را تحمل کنند و در سفر منعطف هستند. برای این نوع سفر باید اطلاعاتی در مورد سفر و ملزومات بک پکینگ و یا کوله پشتی گردی داشته باشید.

سفر گروهی با تور

سفر گروهی با تور انعطاف خیلی بالایی می‌خواهد. چون در این نوع سفر با افراد مختلفی همسفر می‌شوید که هر کدام روحیه و شخصیت خاصی دارند و آن‌قدر لذت‌بخش است که اگر منعطف و اهل تعامل و مصاحبت با افراد جدید باشید به شما خیلی خوش می‌گذرد و تجربیات جدیدی از مراوده با همراهانتان کسب میکنید.

معمولا افراد ورزشکار و برونگرا از این نوع سفرها استقبال میکنند.

سفر جاده‌ای

ویژگی اصلی سفر جاده‌ای چه با ماشین شخصی خودتان سفر کنید، چه با اتوبوس و دیگر وسایل نقلیه، این است که معمولا هزینه آن خیلی پایین‌تر از دیگر مدلهای سفر است و با وجود این‌که کندتر و آرام‌تر از سفر با دیگر وسایل نقلیه پیش می‌رود، برای کسانی که رانندگی و در مسیر بودن را دوست دارند، بسیار مناسب است. در این نوع سفر معمولا تصمیم گیری در زمان بندی و مکان‌های استراحت و گردشی بسیار منعطف است.

سفر مناسبتی

سفر مناسبتی مخصوص کسانی است که عاشق رویدادهای خاص و هیجان‌انگیز هستند. هر چیزی می‌تواند بهانه سفر مناسبتی باشد. از کارناوال‌ها و جشنواره‌های مختلف گرفته، تا حراج و دیدن یک شهر در فصل مشخصی از سال، مثل جشن گلابگیری، کارناوال تاسوعا و عاشورا، کریسمس کشورهای دیگر، شرکت در یک کنسرت به طور کلی قرار است در این سفر برنامه مشخصی اجرا شود.

سفر تنهایی

بسیاری از افراد چه متاهل و چه مجرد گاهی ترجیح می دهند که به تنهایی سفر کنند. در این نوع سفرها ،افراد آزادی عمل و استقلال بیشتری در تصمیمات و زمان بندی سفر دارند. البته گاهی لحظات سختی را نیز تجربه میکنند که در صورت وجود یک همسفر این سختی ها کمتر خواهد بود.

اما در مجموع، سفر تنهایی چیزهای زیادی به ما می آموزد.

در چنین سفرهایی باید بعضی از نکات امنیتی را بیشتر مورد توجه قرار داد. مثلا بهتر است که یک نفر را از برنامه سفرتان آگاه کنید. کپی از مدارک شناسایی و ضروری و آدرس و تلفن محل اقامت خود را همراه داشته باشید.

 

سفر خانوادگی

سفرهای خانوادگی، یکی از بهترین خاطرات ما در زندگی هستند که در آن تجربه ی شادی و سختی سفر را با هم شریک بوده ایم. در چنین سفری، همه افراد باید منعطف و هم توان و هماهنگ باشند و سلیقه و خواسته های مشترکی را پیدا کنند. البته از مزایای این نوع سفر این است که همه اعضای خانواده در سختی ها و مسائل سفر، کنار یکدیگر هستند و پیوند قویتری بین اعضای خانواده بوجود می آید.

سفر ماه عسل، یکی از به یادماندنی ترین سفرهای زندگی است و معمولا مقصدهای رمانتیک و خاص را انتخاب می نمایند مثلا سواحل خصوصی. برای چنین سفری افراد سعی می نمایند سفری لوکس تر و راحت تر را تجربه نمایند و خود را درگیر دردسرهای رزرو اقامتگاه، رزرو پرواز و… نمی نمایند بنابراین راحتتر خواهند بود اگر از پکیج تور استفاده کنند.

ملاقات دوستان و آشنایان که برای سر زدن به دوست و آشنایی که خارج از کشور یا دور از ما زندگی می نماید، به سفر می رویم. در چنین سفرهایی معمولا احتیاج به رزرو اقامتگاه ندارید و در منزل دوست و آشنای خود چند روزی را سپری می کنید که در این سفرها به راحتی با فرهنگ غالب  منطقه آشنا میشوید. و با راهنمایی بستگان خود به راحتی در منطقه به گشت و گذار میپردازید. البته اگر آشنایی با انواع سفر داشته باشید میتوانید با جمع خانواده یا دوستان سفر های ترکیبی جذابی را تجربه کنید.

سفر کاری

این سفر با اهداف کاری انجام میگیرد. این سفرها معمولا از طرف شرکت ها و کارفرمایان برنامه ریزی می شوند و سفر تفریحی نیستند گرچه ممکن است در بین فعالیت های کاری، تفریح و بازدید از جاذبه ها هم مورد توجه قرار بگیرد. سفر کاری ممکن است به صورت بازدید و ملاقات با همکاران یا پروژه ها یا شرکت در سمینار و همایش باشد.

سفر ماجراجویانه

در این سفرها، فرد یک مقصد گردشگری غیرمعمول، بکر طبیعی، عجیب یا دورافتاده را انتخاب می نماید که گاهی ممکن اسب با خطراتی همراه باشد و نیازمند داشتن مهارت های خاص و آمادگی بدنی است چون ممکن است از نوع غارنوردی، دره نوردی، سنگ نوردی، شنا، قایق رانی و پیمایش های سنگین باشد. و با هدف فعالیت فیزیکی هیجان انگیز و مخاطره آمیز، یا تبادل فرهنگی و برقراری ارتباط با اهالی بومی، دیدن طبیعت بکر و شگفتی های آن

سفر دریایی

در سفر دریایی وسیله اصلی جابه جایی کشتی و قایق است. و معمولا از کشتی های تفریحی لوکس استفاده میشود. تورهای کروز بهترین نمونه سفرهای دریایی هستند. با استفاده از این تورها، گردشگران گاهی تا چند روز روی آب در کشتی های تفریحی به سفر می برند و ممکن است گاهی میان راه در جزیره ها و شهرهای مختلف، توقف کنند.

سفر ورزشی

سفرهای ورزشی یا به طور کلی گردشگری ورزشی، یکی از مهم ترین انواع سفر است که ناشی از اشتیاق افراد برای تماشای رویدادهای بزرگ ورزشی است و باعث می گردد که مسافت های طولانی را به عنوان تماشاگر ورزشی یا ورزشکار یا برای آموزش نوعی ورزش خاص در مناطق خاص سفر نمایند

سفر زیارتی

یکی از رایج ترین انواع سفر در جوامع مذهبی مثل ایران، سفر زیارتی است که هدف آن رفتن به زیارتگاه ها، معابد، مساجد، امامزاده ها و… است.

یکی از بزرگترین سفرهای زیارتی جهان، سفر حج است که در طی آن میلیون ها مسلمان از سراسر جهان در یک تاریخ خاص خود را به مکه می رسانند. حتی در ادیان دیگر هم سفر زیارتی برای حضور در معابد رواج دارد و حتی میتواند علاوه بر سفر زیارتی سفر مناسبتی هم محسوب شوند.

کوله گردی

کوله پشتی گردی یا کوله گردی، یکی از روش های سفر کم هزینه است که افراد معمولا همه وسایل خود را در یک کوله پشتی یا چمدان جای می دهند. معمولا کسانی که تنها یا با تعداد کم سفر میکنند این روش را انتخاب می نمایند. کسانی که این شیوه از سفر را انتخاب می نمایند باید خود را با سختی های زیادی وفق دهند، هزینه ها را مدیریت کنند، و مناسب افرادی است که دوست دارند با مردم محلی بیشتر در ارتباط باشند، طبیعت را بگردند، غذاهای محلی بخورند و هزینه کمتری بابت اقامت و حمل و نقل بپردازند.

و بسیاری از انواع دیگر که آشنایی با انواع سفربرای شناخت ضروریات سفر لازم است.

بازگشت به لیست

1 دیدگاه در “آشنایی با انواع سفر

نظرات بسته شده است.